RSS

Avrupa’yı sallayan Türkiye teklifi

25 May

Wall Street Journal’da yayınlanan analiz Avrupa’da büyük etki yarattı.

Yunanistan çıksın Türk lokumu gelsin Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışı konuşulurken Wall Street Journal’de ilginç bir analiz yer aldı. Hjelmgaard imzalı analizde, “Yunanistan’ın çıkması halinde, Türk lokumu Euro Bölgesi’ne dahil edilmeli” ifadesi kullanıldı.

ABD’nin dünyaca ünlü gazetelerinden Wall Street Journal, Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması durumunda yerine Türkiye’nin alınmasının, ‘çekici bir fikir’ olacağını yazdı. Wall Street Journal’ın fians haberleri sitesi Market Watch’ta da yayınlanan Kim Hjelmgaard imzalı analizde, Türkiye’nin hızlı büyümesine dikkat çekilerek, “Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde, Türkiye’nin Euro’ya dahil edilmesi çekici bir fikir. Böyle bir durumda, Avrupalı liderler Türk lokumuna uzansa, iyi ederler” görüşüne yer verildi.

“Yunanistan Euro Bölgesinden Çıkarsa, Türkiye’yi Ekleyin” başlığı ile yayımlanan yazıda, “Yunanistan, sonunda Euro Bölgesi’nden ayrılırsaki söylentiler bunun olabileceğini gösteriyoronun yerine Türkiye alınmalı” denildi. Böyle bir olasılığın Ege bölgesinde pek olumlu karşılanmayacağı belirtilirken bunun için “savaşlar, nefret” dahil her türlü tarihi neden bulunduğu kaydedildiği makalede “Ancak en azından kâğıt üstünde, çekici bir fikir” ifadesi de kullanıldı.

‘TÜRK LOKUMUNA UZANSALAR İYİ OLUR’

Analizde yer alan ilginç ifadelerden biri de şu: “Avrupa liderleri, kez daha Brüksel’de akşam yemeği zirvesinde bir araya gelirken gözlerini çorbalarından kaldırıp Türk lokumuna uzansa iyi ederler.”

BÜYÜMEYE AVRUPALI ELİNİ OVUŞTURURDU

Türkiye’nin geçen yıl yüzde 8.5’lik bir büyüme sağladığına dikkat çekilen analizde, şöyle denildi: “Böyle bir büyüme hızı için Avrupa’nın çoğu sevinçle ellerini ovuştururdu. Türkiye’nin Müslüman dünya gücü statüsü, kabul etmek gerekir ki Berlin ve Paris’teki yabancı düşmanları için engel. Ama Türkiye’de ortalama yaş 28. Yani Avrupa’daki ortalamanın çok altında olduğunu anladıklarında, görmezden gelmeye istekli olabilirler.”

Reklamlar
 

Etiketler: , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: