RSS

‘Ve Esad o yola doğru gidiyorsun’

15 Kas

Başbakan Erdoğan, Kanla beslenen liderler örneği vererek Esad’ı son kez uyardı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’da 9 Kasım günü yaşanan ikinci depremle ilgili, ‘Depremde, daha önce hasar gören 25 bina çöktü. Bunların 22’si boştu. 2’i otel olmak üzere, 3 tanesinde 40 vatandaşımızı kaybettik. Herkes konuşuyor, niye haber verilmedi, niye şöyle yapılmadı, böyle yapılamadı?Haber verildiği için 22 binada kimse yoktu. Burada da insanlar olsaydı felaketin boyutu çok daha farklı olurdu’ dedi.

AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Erdoğan, 9 Kasım Çarşamba akşamında meydana gelen Edremit merkezli 5,6 şiddetinde yaşanan ikinci depremde, daha önce hasar gören 25 binanın çöktüğünü, bunlardan 22’sinin boş olduğunu belirtti.

Çöken 2’isi otel, 3 binada ise 40 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Erdoğan, ‘Herkes konuşuyor, niye haber verilmedi, niye şöyle yapılmadı, böyle yapılamadı? Haber verildiği için 22 binada kimse yoktu. Burada da insanlar olsaydı felaketin boyutu çok daha farklı olurdu. 22 binada, hamd olsun buralarda ayrı acı yaşamadık. Ama 3 binada, ne yazık ki 40 vatandaşımızı kaybettik’ diye konuştu.

Erdoğan, ilk depremin olduğu gün beraberindeki bazı bakanlarla birlikte deprem bölgesine gittiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

‘Erciş ve Van merkezde hem arama kurtarma çalışmalarını yerinde izleme fırsatı bulduk hem de yardım dağıtımına yönelik bizzat müşahedelerim oldu. Aynı zamanda ilk anda gelen çadırların dağıtımına yönelik bizzat izlenimlerim oldu. Geçen cumartesi de beraberimdeki 10 bakan arkadaşımla hem Erciş hem Van’daki çalışmaları yerinde inceledik, tespitleri yaptık. Depremle ilgili son bilgileri orada basınla arkadaşlar paylaştı, bizler aramızda değerlendirmesini yaptık. Şu anda olgunlaşmış bilgileri paylaşmakta fayda görüyorum. İki depremde 644 vatandaşımızı kaybettik. ilkinde 604, ikincisinde 40 vatandaş olmak üzere. İki depremde enkaz altından 252 vatandaşımız yaralı kurtarıldı. Şu anda bölgede 4 bin 374 kamu görevlisi hizmet veriyor. Bölgede, şu ana kadar küsuratlı rakam vermeyeyim, 71 bin çadır, 330 bin battaniye dağıttık. 60 konteyner, 2 bin 300 mevlana evi de depremzedelerin hizmetine sunuldu.

Kar yağışı çalışmaları zorlaştırıyor, yaşam koşulları da zorlaşmaya başladı. Geçen cumartesi günü yaptığımız incelemelerin ardından bölgeye prefabrik ev sevkıyatına hız verdik. AFAD, TOKİ, Kızılay ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla 18 bin prefabrik evin ulaştırılmasını planlamış durumdayız. Firmalarla görüşme yaptık. Süratle bunların Van’a ulaşmasını sağlayacağız.’

Başbakan Erdoğan, ayrıca ilk etapta Adana, Mersin, İskenderun ve İstanbul’daki kamu sosyal tesislerini Van’daki depremzedelerin kullanımına açtıklarına işaret ederek, bununla sınırlı kalmayacaklarını, Türkiye genelinde nerede kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane varsa bunları depremzedeler açacaklarını bildirdi.

Depremzedelerin kamu lojman ve misafirhanelerine uçak ve otobüslerle sevk edilmeye başlandığını belirten Erdoğan, İstanbul’a ilk sevkıyatın da gerçekleştirildiğini anlattı.

Erdoğan, başka şehirlere sevk edilen depremzedelerin çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri için gereken tedbirlerin de alındığını vurguladı.

-Çiftçilerin kredi borçlarına erteleme-

Depremin yol açtığı yaraların acilen sarılması ve depremzedelerin hayatlarını kolaylaştırmak için bazı tedbirleri güncellediklerini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

‘Başbakanlık kaynaklarından acil yardım ödeneği olarak 17 milyon TL’yi aşkın rakamı Van depremi için yetkili olan mercilere havale ettik. Başbakanlığın Van depremi hesaplarında biriken miktar 132 milyon TL, Diyanet ve Kızılay ile birlikte toplam 200 milyon liraya ulaşmış durumda. AK Parti meclis grubumuz da 417 bin 826 lira yardım topladı. Değerli milletvekillerimizi tebrik ediyor, şükranlarımızı sunuyorum.

Maliye Bakanlığımız vergi uygulamaları bakımından Van’ın tamamı, Bitlis’in Adilcevaz, Ağrı’nın Patnos ilçelerini vergi uygulamaları bakımından ‘mücbir sebep hali’ ilan etti. 23 Ekim tarihinden itibaren verilmesi gereken tüm beyanname ve ödemeler ileride belirlenecek bir tarihe kadar ertelendi. 23 Ekim tarihinden sonra her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresini ileri bir tarihe erteledik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız hayvancılıkla uğraşan ve zarar gören vatandaşlarımız için bir dizi tedbir açıkladı. Çiftçilerin kredi borçları 1 yıl süreyle, faizsiz olarak ertelendi. Depremde telef olan hayvanların, aynı sayıda verilmesi için TİGEM görevlendirildi. Dün, Bakanlar Kurulu’nda müzakere ettik. Depremden etkilenen üreticilere 4 aylık yem desteği ödemelerinin de çalışmasını başlattık.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise ilk etapta sigorta primlerini 1 yıl süreyle erteledi. Kısa çalışma ödeneğini devreye aldık, işçilerin mağdur olmaması için 550 ile bin 250 TL ücret ödenmesi kararlaştırıldı. Toplum yararına çalışma çerçevesinde 5 bin vatandaşımızın 8 ay süreyle istihdamı için çalışma başlatıldı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşların yakınları ile malul olanlar için aylık bağlanmasını öngören yasa tasarısı hazırlığı başlatıldı. Mevcut kanun 5 yıl sigortalılık öngörüyordu, biz bunu depremzedeler için 30 güne çekiyoruz. 66 öğretmenimizin 4’ünün yakınına aylık bağlanabiliyordu, biz yeni yasayla 66 öğretmenin tamamının ailesine aylık bağlanmasını olanaklı hale getirdik. Ayrıca yaralanan ve sakat kalanlara verilecek protez gibi tedavi araçları içinde katılım payı alınmayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Van’daki vatandaşların elektrik borçlarını 1 yıl süreyle erteledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Van’daki KOBİ, esnaf ve sanatkar için bazı tedbirleri uygulamaya koydu.’

KOSGEP Acil Destek Kredisi ile işyeri ve malları zarar gören esnafa, 0 faizli, 6 ay geri ödemesiz, toplam 24 vadeli 100 bin TL kredi verileceğinin açıklandığını hatırlatan Erdoğan, ‘Bunu yeterli görmedik. Bunun vadelerini uzattık. Acil Durum Destek Kredisi’nin ödeme sürelerini uzattık. Zarar gören esnafa 6 ay değil, 1 yıl geri ödemesiz olmak üzere, 3 yıl vadeli 100 bin TL’lik sıfır faizli kredi veriyoruz. Depremden zarar görsün, görmesin Van’daki tüm esnafa KOSGEP aracılığıyla 0 faizle, 1 yıl geri ödemesiz, toplam 3 yıl vadeli 30 bin TL üst limitli kredi vereceğiz’ açıklamasında bulundu.

ÇİRKİN SALDIRI

Erdoğan, Suriye’de Türk bayrağına yönelik çirkin saldırıya ilişkin, ‘Şunu buradan Esad yönetimine açık açık ifade etmek istiyorum; Tarih boyunca, yüzlerce yıldır ay yıldızlı Türk bayrağına uzanan her el hiç tereddütsüz biçimde cevabını almıştır, bundan sonra da alacaktır’ dedi.

Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere değindi. Son günlerde bu ülkede önemli gelişmelerin yaşandığını dile getiren Erdoğan, Arap Birliğinin 16 Ekimdeki toplantısında, Suriye’deki yönetimden bazı şartların karşılanmasını istediğini, Suriye yönetiminin de bunu kabul ettiğini hatırlattı. ‘Ne var ki tıpkı bize yapıldığı gibi Arap Ligine de Esad yönetimi tarafından samimiyetsiz bir tavır sergilendi’ diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Arap Ligine reformlar konusunda adım atacağız sözünü veren Esad yönetimi adeta operasyonlara, baskılara hız vererek kan akıtmaya devam etti. 12 Kasım’da Kahire toplantısında Arap Ligi, Suriye’nin bu dürüst olmayan, güven vermeyen tavrını değerlendirdi ve aldığı kararları dünya kamuoyuna duyurdu. Arap Ligi, talepler yerine getirilinceye kadar Suriye’nin toplantılara ve çalışmalara katılımını askıya aldı. Suriye’deki sivillerin korunması, şiddetin sona ermesi amacıyla Arap Ligi başta BM olmak üzere ilgili tüm kuruluşlarla ve Suriye muhalefeti ile temas halinde olma kararını da yine bu toplantıda aldı. Arap Liginin Kahire zirvesinde Suriye hükümetine karşı ekonomik ve siyasi tedbirlerin alınması, üye ülkelerin Şam’daki büyükelçilerini çekmesi, Suriye muhalefetinin tanınması da değerlendirildi. Türkiye olarak Arap Ligi’nin aldığı tüm bu kararları zamanlı ve sağduyulu kararlar olarak değerlendirdik ve desteklediğimizi ifade etti.’

-Türk bayrağına saldırı-

Erdoğan, Suriye yönetiminin Arap Birliğine karşı sergilediği samimiyetsiz tavırdan geri adım atmak, verdiği sözleri tutmak yerine maalesef şiddetin boyutunu ülkesindeki yabancı temsilciliklere yönetmek gibi yeni bir yanlışın içine girdiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

’12 Kasım gecesi, Suriye’deki Suudi Arabistan, Katar, Fransa temsilciliklerine saldırılar gerçekleştirildi. Türkiye’nin de Şam, Halep ve Lazkiye’deki temsilcilikleri, bu saldırılarda hedef alındı. Biz öncelikle bu saldırıları şiddetle kınadık. Suriye’deki diplomatik temsilcilerin güvenliğinin derhal sağlanması çağrısında bulunduk. Ankara’daki Suriye Maslahatgüzarı Dışışleri Bakanlığımıza çağrıldı ve Suriye’ye bir nota tevdi edildi. Ayrıca Şam Büyükelçiliğinde görevli personelin bir kısmı ile aile fertlerinden oluşan 60 kişiyi önceki gün itibariyle tahliye ederek, ülkemize ulaşmalarını sağladık. Bizi asıl üzen nokta, Lazkiye’de bazı kendini bilmezler tarafından kameralar önünde, Türkiye bayrağına yönelik olarak yapılan çirkin saldırı girişimi olmuştur. Şunu buradan Esad yönetimine açık açık ifade etmek istiyorum: Tarih boyunca, yüzlerce yıldır ay yıldızlı Türk bayrağına uzanan her el, hiç tereddütsüz biçimde cevabını almıştır, bundan sonra da alacaktır. Ben şuna da çok eminim, ay yıldızlı Türk bayrağı, Türkiye için milletimiz için ne kadar aziz ve kutsalsa, Suriye’nin kardeş halkı için de en az o kadar aziz ve kutsaldır. Bu, şu andaki Suriye yönetimi için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama ben inanıyorum ki gerçek manada, Türkiye’yi kardeş bilen, bizim de onları kardeş bildiğimiz Suriye halkı, yönetimle aynı şeyleri paylaşmıyor. Nitekim karşıt gösterilerde bulunan muhalif kesimde ellerinde Türk bayraklarıyla onlar da meydanlarda dolaşıyor. Hata Türk bayrağının anlam ve önemini, barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün sembolü olduğunu, yeryüzünde Türkiye kadar iyi bilecek milletlerden birisi hiç şüphesiz yine Suriye halkıdır. Türk bayrağına yönelik çirkin saldırı, ben inanıyorum ki Suriye’deki bir avuç kendini bilmezin, alçağın, kışkırtmalar neticesinde ortaya koyduğu bir eylemdir.’

POPÜLİZM OLMAZ

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Erciş il olmalıdır’ görüşüne karşılık, ”Anamuhalefetin Başkanı’nın, yapacağı bir şey yok. Tek şey var; ortalığı karıştırmak, akılları bulandırmak. Ne diyor, ‘Erciş il olmalıdır.’ Böyle kolaycılık, böyle bir popülizm olmaz’ dedi.

Erdoğan, Van’da yaşanan depreme değindi. Deprem üzerine bir çok spekülatif çalışma olduğunu belirten Erdoğan, ‘Anamuhalefetin Başkanı, yapacağı bir şey yok ya… Tek şey var; ortalığı karıştırmak, akılları bulandırmak. Ne diyor, ‘Erciş il olmalıdır.’ Yani il olduğu zaman, Erciş ne kazanacak, bunu filan düşünmüş değil veyahut da Türkiye’nin uygulamaları ortada. Böyle popülist yaklaşımlarla il yapacağız diyenlerin il yaptıkları yerlerin halini biliyoruz, görüyoruz. Ama ilçe dahi olsa, eğer başarılı bir yönetim varsa, oraların da nerelere taşındığını biliyoruz’ diye konuştu.

Van’ın 2014’te büyükşehir olacağını ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Büyükşehir olduğu zaman mülki sınırlar içinde olacağı için Erciş de büyükşehirin bir ilçesi olacak. Dolayısıyla bugün İstanbul’un, Kocaeli’nin modernleşen, değişen ilçeleri neyse, yarın Erciş de böyle bir ilçe haline gelecek. Altyapısı, üstyapısı, herşeyiyle yoğun bir şekilde orada bir gelişimin olduğunu göreceğiz. Ama bunları hiç düşünmeden, hani ağzı olan konuşuyor ya.. Böyle bir şeye başvurmak suretiyle, ‘Bak ben size gayet güzel bir proje ürettim, Erciş il olmalı.’ Böyle kolaycılık, böyle bir popülizm olmaz. Nitekim biz bunu Erciş’te vatandaşımıza meydanda söyleyince, vatandaşımız, ben söylemedim onlar konuştu, ‘Başbakanım ağzı olan konuşuyor, siz bunlara bakmayın’ dedi.

Aynı şekilde bir başkası çıktı, ‘Burası afet bölgesi ilan edilsin’ diyor. Sorun afet bölgesi nedir diye bunu bilmez. Mevcut şu andaki mevzuatımızda siz bir yeri afet bölgesi ilan ettiğiniz zaman orada inşaat yapamazsınız. Oraya mevcut inşaatlarda herhangi bir restorasyona bir çivi dahi çakamazsınız. Ha nedir, belediyeler para kazandıracak ya, O para geldiği zaman ondan da ne yapılacağını biliyorsunuz. Şu anda Van merkezde biz belediyenin yaptığı çalışmaları görüyoruz. Neler yaptığı ortada. Sadece popülizm, sadece ideolojik yaklaşım tarzıyla bakıyorsunuz belediyenin imkanları oralarda kullanılıyor. Biz tabii bütün bunları bir kenara koyuyoruz, ne yapacağız onlara bakmamız lazım. Hamd olsun tüm kurum kuruluşlarla yoğun bir çalışma yürütülüyor.’

Erdoğan, mevsim şartlarının işleri zorlaştırdığını belirterek, ‘Ama bütün bu zor koşullara rağmen elimizden geleni yapacağız ve inşallah Van merkez olsun, köyleri olsun, Erciş ilçesi ve köyleri olsun buraları çok kısa zamanda çok daha değişik bir yapıya kavuşturacağız. Arkadaşlarıma onu da söyledim; yani işi böyle çok da abartılı anlatmaya gerek yok. Ne yapacaksak bunu konuşalım, bunu anlatalım; herkes de bunu görsün, bunu bilsin. Onun için de şu anda ilk etapta sıkıntıları, çadırlar, konteynerle, prefabrik konutlarla inşallah aşacağız. Ama hedefimiz, Ağustos sonuna kadar kalıcı konutları yapmak, tamamlamak suretiyle, inşallah Van merkezde ve aynı şekilde Erciş’te çok daha farklı bir kentsel dönüşüm değişimi gerçekleştirmiş olacağız’ dedi.

-‘Van depremi çok büyük bir imtihan…’-

Başbakan Erdoğan, Van depreminin gerek millet gerekse hükümet için çok büyük bir imtihan olduğunu, bu imtihanı aşmak, başarıyla geride bırakmak için çok büyük bir çaba içinde bulunduklarını vurgulayarak, ‘Şunu samimiyetle ifade etmek durumundayım; Van’da bizzat müşahede ettim. Vanlı depremzedeler büyük bir vakarla, sağduyu ve sabırla oradaki çalışmalara yardımcı oluyorlar. Hem 74 milyonun hem de hükümetin çok büyük gayretle çalıştığını kendileri de görüyorlar ve bunun için o sabırlı göstermek suretiyle onlar da bu sürece yardımcı oluyorlar. Vanlı kardeşlerimizin yalnız olmadığını, yalnız bırakılmayacaklarını kendilerine hissettirmek için çok büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu çabamız da Vanlı’lar tarafından takdir ediliyor. Gerek Van’da gerek Erciş’te bu hissiyat, heyetimize çok sıcak şekilde ifade edildi’ diye konuştu.

Van’da yaşanan boyuttaki afetler karşısında eksikliklerde olabildiğine işaret eden Erdoğan, ama bunları aşmak için hızla müdahalede bulunduklarını, eksiklikleri de süratle tamamlamaya çalıştıklarını kaydetti. Erdoğan, son yüzyıl içinde Türkiye’de çok büyük depremler yaşandığını hatırlatarak, 1903’te Malazgirt’ten Van depremine kadar yaşanan büyük depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısını verdi.

-‘Tarihte örneği olmadığı kadar hızlı müdahale edildi’-

Erdoğan, bu kez tarihte örneği olmadığı şekilde hızlı bir müdahale gerçekleştirildiğini, 252 kişinin, bir kaçının günler sonra enkazdan sağ olarak çıkarıldığını belirterek, ‘Bunu sıfırlamak takdir edersiniz ki mümkün değil. Ancak biz her açıdan önlemlerimizi alarak kararlılıkla uygulayarak deprem öncesi ve sonrasına hazırlıklı olarak kayıpları asgariye indirmenin mücadelesi içindeyiz’ dedi.

Depremde kendilerini farklı hüzünlere sevkeden olaylar da yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, Japonya’dan Vanlı depremzedeler için yardıma gelen ama otel enkazında hayatını kaybeden Miyazaki’yi şükranla anarken, annesine, Japon devletine ve Japon halkına minnet ve taziye mesajlarını bir kez daha iletti. Aynı enkazda yaralanan Japon Konai ile kaldığı hastanede telefonla görüştüğünü, kendisinin bugün ülkesine döndüğünü belirten Erdoğan, kendisine de şükranlarını yinelediğini ifade etti.

Otel enkazında hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’e de Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Doğan Haber Ajansı ve basın camiasına taziye mesajlarını tekrar iletti.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 15/11/2011 in Genel

 

Etiketler: , , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: