RSS

Allah’ın rızası

29 Eyl

Hikmet ehli bir zat buyuruyor ki:

Birgün Hazret-i Ömer, bir  yere vali tayin edeceği kimseye der ki:

– Yarın mescidde beni bekle! Sana, iyi bir valinin nasıl olacağını, başarılı olmanın yollarını anlatacağım.

Herkes, acaba ne nasihatler verecek diye merak eder. Ertesi gün Eshâb-ı kirâmın hepsi gelir. Vali gelince, Hazret-i Ömer, valiye hitaben der ki:

– Eğer başarılı olmak istiyorsan, namazını tadil-i erkânla vakti girince kıl! Ramazan-ı şerîf gelince orucunu tut! Hac zamanı hacca gel! Zekâtını noksansız şekilde ver! Kelime-i şehâdeti çok söyle, imanını muhafaza et! Haydi, güle güle, git! Allahü teâlâ yardımcın olsun!

– Yâ emir-el-müminin, bunlar zaten İslâmın şartları. Ben başka şeyler de söyleyeceğinizi, valilik hakkında başarılı olmanın yollarını anlatacağınızı zannetmiştim.

– Allahü teâlâ böyle buyuruyor, İslâmın şartı beştir. Ben bunu altı yapacak değilim ya! Bu beş şartı doğru yapan, başarılı olur.

Biz de, İslâmın beş şartını en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Başarının şartı budur. Bunun için çok sevinelim, çok şükredelim, rahatımıza bakalım. Bu imanı Allahü teâlâ severek, seçerek bizzat kendisi verdi. Biri vasıtasıyla vermiş olsa da, Allah nasip etmese, Peygamberi görse bile, nasibi yoksa iman edemez. Mademki Allahü teâlâ bu cevheri bize nasip etmiştir, bu istisnai bir muameledir, bir imtiyazdır. Bu bir cevherdir, bir hazinedir, bunun korunması artık bize kalmıştır.

Onun için iyilerle görüşmeye ve konuşmaya gayret edelim. Cenâb-ı Hak kendi rızasını kullarının rızasına bağlamıştır. Allahü teâlânın kullarını razı eden, Allahü teâlâyı razı eder. Onları üzen, Allahü teâlâyı üzer.

Birgün Peygamber efendimize dediler ki:

– Yâ Resûlallah, burada bir kadın var, gece gündüz ibâdet ediyor; ama çenesiyle insanları kırıp döküyor, komşuları illallah diyor.

Cevaben buyurdu ki:

– Onun gideceği yer Cehennemdir.

Onun için, herkesle iyi geçinmeli, hiç kimseyi kırmamalı, kimse bizden şikâyet etmemelidir.

Reklamlar
 
 

Etiketler: , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: