RSS

Kritik anlaşma imzalandı

22 Eyl

Anlaşmanın üzerine Erdoğan “Rumlarla iş yapan petrol şirketlerini” uyardı.

Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması dün New York’ta Erdoğan ve Eroğlu tarafından imzalandı. Erdoğan “Rumlarla iş yapan petrol şirketlerini” uyardı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin İsrail’le Doğu Akdeniz’de petrol arama çabasına Ankara, KKTC açıklarında sondaj yaparak karşılık veriyor. Türkiye ile KKTC de stratejik ortaklık oluşturan Kıta Sahanlığı Anlaşması’na New York’ta imza attı. Anlaşma, Başbakan Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında imzalandı. Anlaşma, Türkiye’ye, KKTC’nin 12 mil açığında petrol arama hakkı veriyor. Anlaşmayla ilk aşama olarak iki ülke arasındaki kıta sahanlığı ile münhasır ekonomik alanlar belirlendi.

DÜĞMEYE ERDOĞAN BASTI

İkinci aşamada ise Türkiye, KKTC’nin belirlenen münhasır ekonomik alanlarında petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri için lisans isteyecek. ABD Başkanı Barack Obama, Erdoğan ile önceki gece yarısı yaptığı görüşmenin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu ile de bir araya geldi. Obama, İsrail ve Türkiye arasında özür krizinde çözüm aradı ancak İsrail’in uzlaşmaz tavrı nedeniyle sonuç alamadı. Erdoğan da, Kıta Sahanlığı Anlaşması için düğmeye bastı. Erdoğan ile Eroğlu, dün akşam saatlerinde anlaşmayı imzaladı. Başbakan Tayyip Erdoğan imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu anlaşma ile Türkiye ile KKTC’nin Akdeniz’deki kıta sahanlıklarının bir bölümü uluslararası hukuka uygun olarak belirlenen 27 coğrafi koordinatın birleştirilmesiyle elde edilen bir çizgiyle belirlenmiştir. Anlaşmada bu sınırlandırma çizgisinin doğu ve batı uçlarının ilerletilmesi, gelecekte ilgili tarafların uluslararası hukuk kurallarına ve hakkaniyet ilkelerine göre yapılacak anlaşmalara bağlandı. Böylece bu konu Kıbrıs sorunun Rumlarla iş yapan ve yapacak uluslararası petrol doğalgaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin Türkiye’deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da enerji bakanlığımız bir çalışma başlatmıştır.”

ATİNA: ANLAŞMA GEÇERSİZ

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigoris Delavekuras “Türkiye’nin bu hareketi uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır. Söz konusu ‘anlaşma’geçersiz ve anlamsızdır” ifadelerini kullandı. (Sabah)

Reklamlar
 
 

Etiketler: , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: