RSS

Erdoğan’dan Obama’ya ‘PKK talep listesi’

22 Eyl

İşte Başbakan Erdoğan’ın, Obama görüşmesine ilişkin değerlendirmeleri…

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşmenin ardından Obama’ya PKK’yla mücadele konusunda talepleri içeren bir liste verdiklerini açıkladı.

İşte o liste:

1- Predatorları verin
2- Anlık istihbarat paylaşımı sürsün
3- Irak’tan çekilirken silahları bırakmayın

Başbakan Tayyip Erdoğan BM Genel Kurul toplantıları için gittiği New York’ta, Waldorf Astoria Otel’de ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından kaldığı Peninsula Otel’de bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan’ın, Obama görüşmesine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

OBAMA DA HAK VERDİ: Doğu Akdeniz’de, uluslararası sulardaki deniz ve havadan gemilerimize yapılmış olan saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar ve bu konuda bizim şu andaki tavrımızın aynen devam edeceği istikametindeki kararlılığımızı da. Burada, farklı bir yaklaşım içerisine Sayın Başkan da girmedi. İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze’ye ambargo kalkmadıkça bu işin normalleşmesi mümkün değil. ABD, İsrail ile ilgili konuda Türkiye’ye ‘bunu yapmayın’ deme durumunda değil. Çünkü haklılığımızı biliyorlar. Şu ana kadar biz yasal desteklerini görmedik. Ama biz yasal zeminde de destek olabilecek yaklaşımları bekliyoruz.

FİLİSTİN’İ HATIRLATTIM: Filistin meselesinde de BM kararı ve geçen gün yaptığı konuşmayı kendilerine hatırlattım. ‘Orada Sudan’daki gibi bir anlaşma süreci olsaydı’ yaklaşımını ortaya koydular. Sudan’a yapılan baskı, İsrail’e yapılmadı. Aynı yaptırım, baskı İsrail’e yapılmış olsa burada bir neticeye bağlanabilir. Bu yanlışın düzeltilmesi lazım, şu anda Filistin yönetimi BM Güvenlik Konseyi’ne önce gitmek suretiyle ikinci adımı atacaktır.

ÖZRÜ KILIFA SOKTULAR: İsrail’in dolaylı yollardan bazı talepleri oldu, bazı adımlar atıldı. Biz ılımlı yaklaşımlar gösterdik ama en sonunda gördük… Özrü elli türlü kılıfa soktular, üzüntüyü farklı kalıplara soktular, Gazze’ye abluka meselesini yine aynı şekilde. Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil.

PREDATORLARI ALACAĞIZ: Öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak. Predatorlar hususunu çözmeye çalışacak, satın alınabilir ya da kiralanabilir. Yaklaşım olumlu.

PKK LİSTESİ: Bizim, PKK ile mücadeleye yönelik olarak kendilerine verdiğimiz bir talepler listesi var. Anlık istihbarat paylaşımı noktasındaki çalışmalar hususunda aramızda herhangi bir itilaf söz konusu değil. Aynı şekilde bu devam edecek ve terör örgütüne yönelik verilen mücadelede bizlerle beraber olacaklar.

SİLAHLAR NE OLACAK: ABD, daha şu anda Irak’tan çekilmedi. Onların talebinden çok bizim talebimiz olacak. Bizim talebimiz de çekilirken ellerindeki silahları ne yapacağı hususudur. Bu taleplerimizi de zaten kendilerine bildirdik.

OBAMA ‘GERİLİMİ DÜŞÜRÜN’ DEDİ

Beyaz Saray Danışmanı Liz Sherwood-Randall, Obama’nın görüşmede Başbakan Erdoğan’a, Türkiye ile İsrail arasındaki gerilimin dindirilmesi gerektiğini söylediğini ve sorunun çözümüne duyduğu ilginin altını çizdiğini belirtti. Randall, Suriye konusunda iki ülkenin tavrının örtüştüğünü de söyledi. (Habertürk)

Reklamlar
 
 

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: