RSS

Yüzen ada ve yer değiştiren ağaç

11 Ağu

Bingöl; iklimi, bitki örtüsü, suları, termal kaynakları, yaylaları, tabii güzellikleri ve tarihî eserleriyle ilgi çekici bir ilimiz. Üzerinde çok sayıda buzul gölü bulunan ve şehre adı verilen Bingöl Dağı ve yaylaları tarih boyunca ilgi çekmiş, haklı bir şöhrete kavuşmuş.  Evliya Çelebi, Anadolu’daki çeşitli yaylaları sayar ve bunların içinden en güzel, en seçme, en meşhur ve en beğenilen yaylanın Bingöl Yaylası olduğunu söyler.

“Karıştım o gün bugün bu zavallı çobanla,

Bingöl yaylalarının mavi dumanlarına,
Gönlümü yayla yaptım Bingöl çobanlarına…”

Bölgedeki dağların zirvelerinde geniş düzlükler ve krater gölleri dikkat çekiyor. Yüzen Ada, Solhan’ın Hazarşah Köyü, Aksakal mezrasında bulunmakta. Göl, 3 tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater gölü konumunda. 400 metrekarelik göl, 50 metre derinlikte ve devamlı dip akıntısı bulunmakta. Gölden Masalla Deresi beslenirken, su seviyesi yaz-kış aynı kalmakta. Suyu tatlı ve berrak olan göl üzerinde hareket eden 3 adacık bulunuyor. Adalardan birinin üzerinde 3 adet dişbudak ağacı mevcut. Gölün çevresi meşe ağaçları ve yeşil alan ile kaplı…

Karlıova ilçesinin 3250 metre yükseklikteki Bingöl Dağları’nın Kale Tepesi’nde, 15 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında güneş bir başka güzellikte doğar. Dünyada tam anlamıyla ‘güneşin doğuşu’nun iki yerde görüldüğü söylenir; Alp Dağları ile Bingöl Dağları’nın Kale Tepe’si.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 11/08/2011 in Genel, Yurdumuz

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: