RSS

Davutoğlu’ndan hodri meydan

10 Ağu

Ahmet Davutoğlu, Ankara Esenboğa havalimanında açıklama yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede “açık ve somut konuları” ele aldıklarını belirten Davutoğu, önümüzdeki dönemde atılacak adımların büyük önem taşıdığını söyledi. “İsteğimiz Suriye halkının kendi kaderini tayin etmesidir. Açık ve somut konuları ele aldık. Önümüzdeki dönem beklentilerin karşılanması için önem taşıyor” dedi. Davutoğlu, Suriye’de huzur ve istikrar ortamının yeniden sağlanması için artık haftalar ve hatta günlerin önem taşıdığının da altını çizdi.

“SURİYE İLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ DİPLOMASİNİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ AÇIKLIK”

Ortadoğu’da son derece yoğun bir dönüşüm sürecinin yaşanmakta olduğunu, “Arap Baharı”da adı verilen bu süreçte en kritik gelişmelere son günlerde son haftalarda Suriye’ nin şahit olduğunu belirten Davutoğlu “Her zaman vurguluyoruz Türkiye için Suriye herhangi bir ülke değildir. Kaderimizin tarihimizin müşterek olduğu dost ve komşu bir ülkedir. Suriye halkı ebediyyen Türkiye halkının dostu ve kardeşi olacaktır. dedi

Davutoğlu, “Suriye’nin kaderiyle ilgilenmek Türkiye için bir dostluk ve kardeşlik görevidir.

Olayların en başından itibaren yakından takip ettik. Ocak ayında Sayın Başbakanımızın Asi nehrinin temel atma töreni sonrasında Esad ile Halep’te çok kapsamlı görüşmeleri olmuştu.

O dönem Mısır’ da olaylar belli bir aşamaya gelmişken ve Suriye’de henüz başlamamışken Suriye ile ilgili kanaatlerimizi muhataplarımızla açık bir şekilde paylaşmıştık.

Bu bizim son 9 yıl içinde Suriye ile yürüttüğümüz diplomasinin en önemli özelliğidir açıklık ve her türlü konuyu son derece net bir biçimde paylaşma geleneği bu konuda oturmuş bir gelenek var.

“SURİYE’ DE YAŞANAN HER OLAYLA İLGİLİ TÜRKİYENİN TUTUMU DOSTHANE VE AÇIK OLMUŞTUR”

Nisan ayında tekrar Suriye ‘ye gittiğimde o zaman da bu konuları detaylı bir şekilde ele almış, Sayın Esad’ la 3 saatlik bir görüşmemiz olmuştu. Suriyede herhangi bir iç çatışmaya ve iç gerilime sebebiyet vermeksizin gerçekleşebilecek reformların Suriye’yi nekadar güçlü kılacağını paylaşmıştık. O günden bugüne Suriye’ de yaşanan her olayla ilgili türkiyenin tutumu çok dosthane ve açık olmuştur.

Ülkemize sığınan kardeşlerimiz Suriyeli misafirlerimiz konusunda da, gerekse Suriye içinde Laskiye Hama da Humusta çıkan olaylarda yaşananlardada görüşlerimizi paylaşmıştık

“HAMA’ DAKİ OLAYLAR KABUL EDİLEMEZ”

Ramazan ayından bir gün önce Hama ‘da başlayan olaylar tüm dünyada olduğu gibi bizi de ülkemizi de derinden etkilemiştir. Bu konuda o zamanda vurguladığımız gibi yöntemide zamanlamasıda tarafımızca kabul edilmesi mümkün olmayan olaylar yaşanmıştır.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN YAZILI, BAŞBAKANIMIZIN SÖZLÜ MESAJLARINI İLETTİK”

Cumhurbaşkanımızın Başbakanımızın açıklamaları oldu. Son olarakta en üst düzeyde kanaatlerimizi düşüncelerimizi paylaşmak üzere Suriye’ye ziyaret gerçekleştirdim.. Cumhurbaşkanımızın yazılı Başbakanımızın sözlü mesajını iletme imkanı buldum.

3.5 saati Sayın Esad ile başbaşa 6.5 saatlik görüşmelerimiz oldu. Görüşmede Türkiye tarafı olarak Suriyeli kardeşlerimize ve muhataplarımızla tüm hususları açık bir dille ve kararlılık içinde paylaştık.Sayın Esad ile gerek başbaşa ve heyetlarası görüşmelerde kendi kanatlerini aktardı..

“TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ VE VAZGEÇEMEYECEĞİ İLKE AKAN KANIN DURMASI”

Öncelikli hedefimiz biran önce akan kanın durması. Suriye’ de hangi etnik kökenden hangi mezhebi kökenden olursa olsun tüm kardeşlerimizin barış içinde geleceğe yürümeleri. Türkiye’nin tek hedefi olmuştur. Ve bu Türkiye’ nin hiç bir zaman vazgeçmeyeceği bir ilkedir.

Suriye’ nin her kökenden gelen halkı birlikte geleceği tayin edeceklerdir. Önemli olanda Suriye halkının kendi geleceğini tayin etme sürecinde halkın taleplerine paralel bir şekilde gelişmelerin seyretmesidir

Bu çerçevede, akan kanın durması sivil kayıpların durması ileriki dönemdede Suriye’de halkın talepleri doğrultusunda bir siyasi reform sürecinin yaşanması için yapılması gerekenleri paylaştık. Çok somut konular konuştuk detaylarda tek tek konular üzerinde durduk.Çok dosthane ve açık görüşlü bir toplantı gerçekleştirdik. Ümit ederiz ki, önümüzdeki günlerde bu akan kanın durmasını sağlayacak adımlar atılır. Siyasi reformu gerçekleştirecek sürecin özelikle içeride huzuru sağlayacak şekilde önü açılır.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER KRİTİK OLACAK”

Biz Suriye ile kader birliğimizi herzaman sürdüreceğiz. Her kesimden Suriyeli ile temaslarımıza devam edeceğiz. Önemli olan bu süreçte barışçıl bir dönüşüm yaşanarak

Suriye halkının kendi geleceğini tayin etmesidir. Detaylarına girmemin doğru olmadığı son derece açık somut konuları ele aldık.Önümüzdeki günlerdeki gelişmeler Türkiye açısından da Suriye halkı açısından da beklentilerin karşılanması bağlamında önemli olacaktır. Kritik olacaktır. Biz Suriye’deki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz..

“TÜRKİYE’ NİN MESAJLARINI İLETTİK

BAZI ULUSLARASI TOPLUMLARLA TEMAS İÇİNDE OLMAMIZ ONLARIN MESAJLARINI GÖTÜRÜYORUZ ANLAMINA GELMEZ”

Gzetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, “Bu konuda uluslararası toplumun kaygıları vardır. Biz uluslarası toplumlarla yakın temas içindeyiz. ABD yi de kastederek söylüyorum,

birkaç gün içinde ben birçok avrupalı ve arap dışişleri bakanı ile bu konuyu görüştüm.

Ancak sadece ve sadece Türkiyeyi’ nin mesajlarını ilettik. Tabiki tüm ülkelerle iştişarelerimizde istifade ettiğimiz hususlar oldu. Karşılıklı temaslarımız sürer ve sürecekte.

Bu ziyaretin duyulmasından itibaren çok yoğun bir ilgi oldu. Herkes hem kanaatlerini bize aktarmak istedi. Hem sonrasıyla ilgili olarakta temas içinde olmak isteyecekler..

Ama bu temas ettiğimiz ülkelerin mesajlarını götürüyoruz anlamına gelmez. 6. 5 saat konuşulmuşca bu herşey dosthane iki taraf arasında konuşulmuş demektir.

İlkelerimizi birkez daha vurgulamak isterim ben sade ve sadece Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’nin Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın, hükümetimizin kanaatlerini taşırım ve bu çerçevede konuşurum.

“CHP LİDERİNİN TAŞERONLUK SUÇLAMASI YAKIŞIKSIZ”

“9 YILDIR KİMSENİN TAŞERONU OLMADIK”

Davutoğlu, CHP Lideri’ nin eleştirilerine de üzüldüğünü belirterek, Sarfedilen sözler anamuhalefet partisi liderine yakışmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir döneminde hiçbir hükümetin hiçbir dışişleri bakanı herhangi başa bir devletin taşeronu olmamıştır. olmayacaktır. Bu bir eleştirinin ötesine giden devlet geleneğine hakaret eden son derece yakışıksız bir açıklamadır. Hükümetimizi eleştirebilirler politikamızı eleştirebilirler. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devletinin geleneklerini onurunu bir anamuhnalefet partisinin bu şekilde şekilde rencide etmemesini beklemekteyiz.. Biz 9 yıl içinde herhangi bir başka devlet adına yada başka bir fikrin takipçisi yada sözcüsü olmadık. İktidarımız hiç bir dönem başka bir devlet adına takipçi olmadı.Hiç bir zaman hiç bir politikamızda AKP hükümetleri olarak herhangi bir taşeronluk rolü üstlenmedik üstlenmeyeceğiz.

Gazetecilerin “Beşar Esad’ ın sivil halkı terörist olarak tanımlağı sorusuna ise Davutoğu,

Terörle mücadeledeki etkinlik terörle sivil halkın ayrılmasına bağlıdır.Sivil halka yönelik eylemlerin belli bir çağdaş standartta olması önem taşır.Esad’ ın böyle bir ifadesi konuşma esnasında birtakım militanların şeklinde olmuştur kullandığı ifade budur.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER HAFTALAR ÖNEMLİ, KRİTİK SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Önümüzdeki günlerde aylarda değil, günlerde kritik süreçten geçiyoruz. Günler haftalar önemli Atılacak adımlarla bundan sonra sürecin alacağı şekil netlik kazanacak. Bizim hep vurguladığımız gibi bu sürecin alacağı şeklin sadece ve sadece Suriye halkının iradesinin yansıtacak bir şekilde tecelli etmesidir. Bizim için temel kriterdir. Başkada Türkiye’ nin niyeti ve gündemi yoktur. Tüm beklentimiz dost ve kardeş Suriye halkının iradesinin bu sürece yansımasıdır.” dedi.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 10/08/2011 in Dünyadan, Genel, Siyasi

 

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: