RSS

Hırka-i şerif açılıyor

04 Ağu

Peygamber efendimizin, üzerinden çıkararak Veysel Karânî hazretlerine verilmesini vasiyet ettiği Hırka-i şerîf her yıl Ramazan ayının ilk Cumâ günü İstanbul Fatih semtindeki Hırka-i Şerîf Câmii’nde ziyarete açılıyor. Ramazanın son günü ikindi vaktine kadar, her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ve Kadir Gecesi’nde ise, sabah saat 04.00’e kadar ziyâret ettirilmektedir. Yurdun her köşesinden gelen ziyâretçiler, son senelerde çok fazla artış göstermiştir.

Peygamber efendimizin bilinen iki hırkası bulunuyor. Bunlardan biri Kasîde-i Bürde’nin yazarı büyük şair Kâ’b bin Züheyr radıyallahü anha verildi ki; bu hırka Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emânetler bölümünde saklanıyor.

İkinci hırka ise, Yemenli Üveys-i Karnî’ye (Veysel Karânî) “rahmetullahi aleyh”, Peygamberimizin vasiyeti üzerine verilen hırkadır. Peygamberimizin vefâtından 5 yıl sonra Veysel Karânî’ye teslim edilen bu hırka, Veysel Karânî’nin Sıffîn Savaşı’nda şehit olması ile kardeşi Şihâbüddin-i Sühreverdî’ye, ondan da oğlu Tâcüddin ve evlâtlarına kaldı. Üveys Ailesi, Irak ve çevresindeki savaşlar üzerine bu bölgeden ayrılarak Kuşadası’na yerleşti.

Bu Hırka-i Şerîf, I. Sultan Ahmed Hân zamanında 1611 yılında, Üveys Ailesi ile birlikte İstanbul’a getirildi. Elden ele geçerek Sultan II. Osman Hâna hediye edilen hırka için, Sultan Abdülmecid Hân tarafından 1851 yılında Hırka-i Şerîf’in ziyâret ve muhafazası için, Fatih’te Hırka-i Şerîf Câmii yaptırıldı ve hırka buradaki özel bölüme konuldu. Bu Hırka-i Şerîf, 8 parçadan meydana geliyor. 120 santimetre boyundaki bej renkli hırka, genç develerin boğazlarının altındaki ince tüylerden yapılan yünden örülmüş ve bol kolludur.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 04/08/2011 in Din & İslam, Genel

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: